O STRONIE

 

gFot. A . Kocoń

O WITRYNIE

Na stronie prezentowane są zdjęcia, rysunki i teksty dotyczące różnych gatunków ptaków oraz w mniejszym stopniu innych zwierząt.

Zdjęcia są bardzo różnej jakości i niektóre mają charakter czysto dokumentacyjny.

Znalezienie ilustracji lub tekstu dotyczącego konkretnego gatunku można wykonać na kilka sposobów.

Najprostszym sposobem jest wyszukiwarka znajdująca się w prawym górnym rogu. Należy wpisać do niej szukany wyraz.

 W zakładce SKOROWIDZ NAZW POLSKICH w porządku alfabetycznym zestawione są polskie nazwy ptaków (z dołączonymi łacińskimi i angielskimi), ze względów praktycznych podzielone na 3 kategorie: PTAKI WYMARŁE, NON-PASSERIFORMES i WRÓBLOWE – PASSERIFORMES. W pierwszej znajduje się lista wszystkich wymarłych gatunków ptaków prezentowanych na stronie (zarówno wróblowych jak i Non-Passeriformes), w drugiej wszystkich oprócz wróblowych zaprezentowanych w trzeciej zakładce.

W kolejnej zakładce TAKSONOMIA wszystkie prezentowane gatunki wpisane są w osnowę aktualnej systematyki i również ze względów praktycznych podzielone na 3 kategorię: Ptaki mezozoiczne, Non-Passeriformes i Passeriformes. W pierwszej kategorii Ptaki mezozoiczne prezentowany jest pierwszy fragment układu systematycznego ptaków, zawierający najprymitywniejsze i najstarsze grupy z mezozoiku. W drugiej części znajdują się wszystkie ptaki nowoczesne (Neornithes) oprócz wróblowych (Passeriformes) umiejscowionych w trzeciej zakładce.

W przypadku taksonów współczesnych systematyka opiera się głównie na Gill, F. i Donsker, D. (Red.). 2018. IOC World Bird List (v8.1). doi :  10.14344/IOC.ML.8.1., natomiast polskie nazewnictwo na:  Mielczarek, P. i Kuziemko, M. Wersja 2018-02-15. Kompletna lista ptaków świata.

Sprawa jest bardziej zawiła w przypadku form kopalnych gdyż nie istnieje jedna kompletna lista tych gatunków. Tutaj systematyka zmienia się też najbardziej dynamicznie gdyż co roku opisywane jest wiele nowych form (patrz zakładka Nowe gatunki), które niekiedy zmieniają całkowicie nasze wyobrażenie o wzajemnym pokrewieństwie poszczególnych gatunków. Prezentowana tu systematyka jest więc kompilacją propozycji różnych autorów jednak jako punkt wyjścia przyjęto tą przedstawioną w: Zelenkov N.V. i Kurochkin E.N. Class Aves w Fossil vertebrates of Russia and adjacent countries. Fossil reptiles and birds. Cześć 3. (red. Kurochkin, E.N., Lopatin, A.V., Zelenkov), N.V. Moscow: GEOS. P. 86-290. (po rosyjsku). Proponowana przez autorów systematyka gromady  przedstawiona jest w tradycyjnej linneuszowskiej formie i prawie idealnie komponuje się z propozycjami Gill i Donsker, 2018 oraz Mielczarka i Kuziemko, 2018. Nie zawiera jednak bardziej „gadzich” taksonów tradycyjnie uważanych za dinozaury.

Przedmiotem dyskusji naukowców jest sama definicja ptaka, która do tej pory nie jest dokładnie sprecyzowana. Cały czas trwają spory w którym miejscu postawić „słup graniczny” między ptakami a gadami od których się wywodzą. Coraz więcej dowodów wskazuje też na to, że niektóre gatunki uważane do tej pory za dinozaury są lub mogą być ptakami. Tutaj przychylono się do takich poglądów i na witrynie za ptaki uważani są przedstawiciele całego kladu ptasiopiersiowych (Avepectora Paul, 2002) – ornitomimozaury (Ornithomimosauria), terizinozaury (Therizinosauria), alwarezaury (Alvarezsauria), owiraptorozaury (Oviraptorosauria) i deinonychozaury (Deinonychosauria), których bliskie pokrewieństwo z właściwymi ptakami zostało udowodnione i nie budzi wątpliwości.

Na witrynie zastosowano nazewnictwo form kopalnych w języku polskim. Podyktowane było to głównie względami technicznymi (nie możność kursywowania nazw łacińskich w nagłówkach). Przedstawione propozycje są przeważnie spolszczeniami nazw łacińskich bądź ich dosłownymi tłumaczeniami.

Kolejna zakładka to  NOWE GATUNKI. Znajduje się w niej wykaz wszystkich gatunków nowych dla nauki (zarówno żyjących dziś jak i kopalnych) począwszy od roku 2013. Pod nazwą każdego z nich znajdują się dokładne dane bibliograficzne publikacji w którym został opisany.

Ilustracje pozostałych zwierząt znajdują się w zakładce INNE ZWIERZĘTA.

W zakładce ARTYKUŁY można zaznajomić się z treścią artykułów mojego skromnego autorstwa oraz współautorstwa a w zakładce Z TERENU Znajdują się zdjęcia pamiątkowe i krajobrazowe zdjęcia z różnych wypraw w których brałem udział.

Na koniec pragnę jeszcze dodać że:
Prawa autorskie do zdjęć, rysunków i tekstów zamieszczonych na tej stronie są zastrzeżone i chronione polskim prawem. Ilustracje są własnością Piotra Gryza i nie mogą być wykorzystywane bez jego zgody.
Mają przeważnie postać wielkiego rozmiaru plików JPG lub RAW i niektóre z nich mogą być przeznaczone na sprzedaż. Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą ze mną proszę o kontakt mailowy.

 Życzę miłego oglądania oraz ciekawej lektury!
Piotr Gryz

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFot. E. Libera