NON-PASSERIFORMES

Afrykanka żółtobrzucha – Poicephalus senegalus (Linnaeus, 1766) – Senegal Parrot

Albatros czarnobrewy – Thalassarche melanophris (Temminck, 1828) – Black-browed Albatross

Albatros wędrowny – Diomedea exulans Linnaeus, 1758 – Wandering Albatross

Albatros żółtodzioby – Thalassarche chlororhynchos (Gmelin, 1789) – Yellow-nosed Albatross

 

Bażant (zwyczajny) – Phasianus colchicus Linnaeus, 1758 – Common Pheasant

Bekas syberyjski - Gallinago stenura (Bonaparte, 1831) – Pin-tailed Snipe

Bielaczek – Mergellus albellus (Linnaeus, 1758) – Smew

Bielik afrykański Haliaeetus vocifer (Daudin, 1800) – African Fish Eagle

Birginiak – Polysticta stelleri (Pallas, 1769) – Steller’s Eider

Bocian białobrzuchy - Ciconia abdimii  Lichtenstein, M.H.C., 1823 – Abdim’s Stork

Bocian biały - Ciconia ciconia (Linnaeus, 1758) – European White Stork

Brodacz czerwonoboczny – Capito fitzpatricki Seeholzer, Winger, Harvey, Cáceres et Weckstein, 2012

Brodal czarnogardły – Trachyphonus darnaudii (Prévost & Des Murs, 1847) – D’Arnaud’s Barbet

Brodal czerwonouchy – Trachyphonus erythrocephalus Cabanis, 1878 – Red-and-yellow Barbet

Burzyk okularowy - Procellaria conspicillata Gould, 1844 – Spectacled Petrel

Burzyk szary – Ardenna grisea (Gmelin,J.F., 1789) – Sooty Shearwater

Burzyk wielki – Ardenna gravis (O’Reilly, 1818) – Great Shearwater

 

Cietrzew (zwyczajny) – Lyrurus tetrix (Linnaeus, 1758) – Eurasian Black Grouse

Cukrówka – Streptopelia roseogrisea (Sundevall, 1857) – African Collared Dove

Cyraneczka żółtodzioba – Anas flavirostris Vieillot, 1816 – Yellow-billed (Speckled) Teal

Czajka (zwyczajna) – Vanellus vanellus (Linnaeus, 1758) – Northern Lapwing

Czajka białolica - Vanellus crassirostris (Hartlaub, 1855) – Long-toed Lapwing

Czajka białołbista – Vanellus albiceps Gould, 1834 – White-headed (White-crowned) Lapwing

Czajka brunatna – Vanellus malabaricus (Boddaert, 1783) – Yellow-wattled Lapwing 

Czajka czarnoczuba – Vanellus tectus (Boddaert, 1783) – Black-headed Lapwing

Czajka indyjska – Vanellus indicus (Boddaert, 1783) – Red-wattled Lapwing

Czajka koroniasta – Vanellus coronatus (Boddaert, 1783) – Crowned Lapwing (Plover)

Czajka miedziana – Vanellus chilensis (Molina, 1782) – Southern Lapwing

Czajka płowa – Vanellus senegallus (Linnaeus, 1766) – (African) Wattled Lapwing

Czajka stepowa - Vanellus leucurus (Lichtenstein, 1823) – White-tailed Lapwing (Plover)

Czajka szponiasta - Vanellus spinosus (Linnaeus, 1758) – Spur-winged Lapwing (Plover)

Czajka żałobna -Vanellus lugubris (Lesson, 1826) –  Senegal (Lesser Black-winged) Lapwing

Czapla czarnogłowa – Ardea melanocephala Children et Vigors, 1826 – Black-headed Heron

Czapla modronosa – Ardeola ralloides (Scopoli, 1769) – Squacco Heron

Czubokaczka – Lophonetta specularioides (King, 1828) – Crested Duck

 

Dławigad afrykański – Mycteria ibis (Linnaeus, 1766) – Yellow-billed Stork

Długoszpon afrykański – Actophilornis africanus (Gmelin,J.F., 1789) – African Jacana

Długoszpon chiński – Hydrophasianus chirurgus (Scopoli, 1786) – Pheasant-tailed Jacana

Drzewica białolica – Dendrocygna viduata (Linnaeus, 1766) – White-faced Whistling Duck (White-faced Tree Duck)

Drzewica dwubarwna – Dendrocygna bicolor (Vieillot, 1816) – Fulvous Whistling Duck (Fulvous Tree Duck)

Dzięcioł łąkowy – Colaptes campestris (Vieillot, 1818) – Campo Flicker

Dzioborożec baniastoczoły – Bycanistes subcylindricus (Sclater,1871) – Black-and-white-casqued 

Dzioborożec białobrewy – Horizocerus hartlaubi (Gould, 1861) – Black Dwarf Hornbill

Dzioborożec białosterny – Bycanistes albotibialis (Cabanis et Reichenow, 1877) – White-thighed Hornbill 

Dzioborożec modrokoralowy – Ceratogymna atrata (Temminck, 1835) – Black-casqued (Wattled) Hornbill 

Dzioborożec piskliwy – Bycanistes fistulator (Cassin, 1850) – Piping Hornbill 

Dzioborożec srebrnolicy – Bycanistes brevis Friedmann, 1929 –  Silvery-cheeked Hornbill

Dzioboróg abisyński – Bucorvus abyssinicus (Boddaert, 1783) – Northern (Abyssinian) Ground Hornbill

 

Edredon (zwyczajny) – Somateria mollissima (Linnaeus, 1758) – Common Eider

 

Gągoł – Bucephala clangula (Linnaeus, 1758) – Common Goldeneye

Gęś tybetańska – Anser indicus (Latham, 1790) – Bar-headed Goose

Gęś zbożowa – Anser fabalis (Latham, 1787) – Bean Goose

Głowaczek czarnopierśny - Tricholaema lacrymosa Cabanis, 1878 – Spot-flanked Barbet

Głuptak białobrzuchy – Sula leucogaster (Boddaert, 1783) – Brown Booby

Gołąb liliowy – Columba torringtoniae (Blyth et Kelaart, 1853) – (Ceylon) Sri Lanka (Wood) Pigeon

Gołąb okularowy – Columba guinea Linnaeus, 1758 – Speckled Pigeon

Gołąb skalny – Columba livia Gmelin, 1789 – Rock Pigeon (Dove)

Gołąb żółtooki - Columba arquatrix Temminck, 1808 –  African Olive Pigeon

Gołąbczak łuskogrzbiety – Patagioenas picazuro (Temminck, 1813) – Picazuro Pigeon

Gołąbczak plamisty – Patagioenas maculosa (Temminck, 1813) – Spot-winged Pigeon

Gołębiak plamouchy – Zenaida auriculata (Des Murs, 1847) – Eared Dove

Grzywacz – Columba palumbus Linnaeus, 1758 – Wood Pigeon (Common Woodpigeon)

 

Ibis maskowy - Theristicus melanopis (Gmelin, J.F., 1789) – Black-faced Ibis

 

Jastrzębiak ciemny – Melierax metabates von Heuglin, 1861 – Dark Chanting Goshawk

Jastrzębiak popielaty – Melierax poliopterus Cabanis, 1868 – Eastern Chanting Goshawk

Jarząbek (zwyczajny) – Tetrastes bonasia (Linnaeus, 1758) – Northern Hazel Grouse

 

Kaczka żółtodzioba – Anas undulata Dubois, 1839 – (African) Yellow-billed Duck

Kaniuk (zwyczajny) –  Elanus caeruleus (Desfontaines, 1789) – Black-winged Kite

Kleszczak afrykański - Anastomus lamelligerus Temminck, 1823 –  African Openbill

Kobczyk (zwyczajny) – Falco vespertinus Linnaeus, 1766 – Red-footed Falcon

Kobuz – Falco subbuteo Linnaeus, 1758 – Eurasian Hobby

Konura czarnogłowa – Aratinga nenday (Vieillot, 1823) – Nanday Parakeet

Kormoran antarktyczny – Leucocarbo bransfieldensis Murphy, 1936 – Antarctic Cormorant (Shag)

Kormoran skalny – Phalacrocorax magellanicus (Gmelin, J.F., 1789) – Magellanic Cormorant/Rock Shag

Koronnik szary – Balearica regulorum (Bennett,E.T., 1834) – Grey Crowned Crane

Koskoroba – Coscoroba coscoroba (Molina, 1782) – Coscoroba Swan

Krabożer – Dromas ardeola Paykull, 1805 –  Crab-plover

Kraska (zwyczajna) – Coracias garrulus Linnaeus, 1758 – European Roller

Kraska abisyńska – Coracias abyssinicus Hermann, 1783 – Abyssinian Roller

Kraska kreskowana – Coracias naevius Daudin, 1800 – Rufous-crowned Roller

Kraska liliowopierśna – Coracias caudatus Linnaeus, 1766 – Lilac-breasted Roller

Kraska płowogłowa – Coracias cyanogaster Cuvier, 1816 – Blue-bellied Roller

Kraskówka afrykańska – Eurystomus glaucurus (Statius Muller, 1776) – Broad-billed Roller

Kraskówka modrogardła –  Eurystomus gularis Vieillot, 1819 – Blue-throated Roller

Krogulec skromny – Accipiter minullus (Daudin, 1800) – Little Sparrowhawk

Kropiatka – Porzana porzana (Linnaeus, 1766) – Spotted Crake

Krwawodziób – Tringa totanus (Linnaeus, 1758) – Common Redshank

Kukawik brunatny – Coccyzus melacoryphus Vieillot, 1817 – Dark-billed Cuckoo

Kukułeczka białobrzucha – Chrysococcyx klaas (Stephens, 1815) – Klaas’s Cuckoo

Kukułeczka pstra – Chrysococcyx caprius (Boddaert, 1783) – Diederick Cuckoo

Kukułeczka złocista – Chrysococcyx cupreus (Shaw, 1792) – African Emerald Cuckoo

Kukułeczka żółtogardła –  Chrysococcyx flavigularis Shelley, 1880 – Yellow-throated Cuckoo

Kukułka (zwyczajna) – Cuculus canorus Linnaeus, 1758 – Common Cuckoo

Kukułka czarna – Cuculus clamosus Latham, 1801 – Black Cuckoo

Kukułka rdzawopierśna – Cuculus solitarius Stephens, 1815 – Red-chested Cuckoo

Kukułka sawannowa – Cuculus gularis Stephens, 1815 – African Cuckoo

Kulon indyjski – Burhinus indicus (Salvadori, 1865) – Indian Thick-knee (Stone-curlew) 

Kulon nadwodny – Burhinus vermiculatus (Cabanis, 1868) – Water Thick-knee (Dikkop)

Kulon rzeczny – Burhinus senegalensis (Swainson, 1837) – Senegal Thick-knee

Kulon wielkodzioby – Esacus recurvirostris (Cuvier, 1829) – Great Thick-knee (Stone-curlew)

Kwokacz – Tringa nebularia (Gunnerus, 1767) – Common Greenshank

 

Lelek wysmukły – Caprimulgus clarus Reichenow, 1892 – Slender-tailed Nightjar

Lodówka – Clangula hyemalis (Linnaeus, 1758) – Long-tailed Duck/Oldsquaw

 

Łyska (zwyczajna) – Fulica atra Linnaeus, 1758 – Common (Euroasian) Coot

Łyska czerwonoczelna – Fulica rufifrons Philippi et Landbeck, 1861 – Red-fronted Coot

Łyska złotoczelna – Fulica leucoptera Vieillot, 1817 – White-winged Coot

Łyska żółtodzioba – Fulica armillata Vieillot, 1817 – Red-gartered Coot

Łysoń siwogłowy - Gymnobucco bonapartei Hartlaub, 1854 – Grey-throated Barbet

 

Magelanka siwogłowa –  Chloephaga poliocephala Sclater,P.L., 1857 – Ashy-headed Goose

Magelanka zmienna – Chloephaga picta (Gmelin,J.F., 1789) – Upland Goose

Magelanówka – Pluvianellus socialis Gray, 1846 – Magellanic Plover

Marabut afrykański - Leptoptilos crumenifer (Lesson, 1831) – Marabou

Marabut indyjski – Leptoptilos dubius (Gmelin,J.F, 1789) –  Greater Adjutant

Mewa białooka – Ichthyaetus leucophthalmus (Temminck, 1825) – White-eyed Gull

Mewa magellańska – Leucophaeus scoresbii (Traill, 1823) – Dolphin Gull

Mewa szarogłowa – Chroicocephalus cirrocephalus (Vieillot, 1818) – Gray-hooded Gull/Grey-headed Gull

Mewa różowa – Rhodostethia rosea (MacGillivray,W, 1824) – Ross’s Gull

Miedzianka szmaragdowa - Chalcophaps indica (Linnaeus, 1758) – (Common) Emerald Dove

Muszkatela miedziana – Ducula aenea (Linnaeus, 1766) – Green Imperial Pigeon

Myszołowczyk - Rupornis magnirostris (Gmelin,JF, 1788) –  Roadside Hawk

 

Nandu plamiste – Rhea pennata d’Orbigny, 1834 – Lesser Rhea

Nawałnik białorzytny – Hydrobates castro (Harcourt, 1851) – Madeiran Storm-petrel/Band-rumped Storm-petrel

Nawałnik duży – Hydrobates leucorhous (Vieillot, 1818) – Leach’s Storm-petrel

Nur białodzioby - Gavia adamsii (Gray,GR, 1859) – White-bellied (Yellow-billed) Loon (Diver)

Nur czarnoszyi - Gavia arctica (Linnaeus, 1758) – Black-throated (Arctic) Loon (Diver)

Nur rdzawoszyi – Gavia stellata (Pontoppidan, 1763) – Red-throated Loon (Diver)

Nurogęś – Mergus merganser Linnaeus, 1758 – Common Merganser (Goosander)

 

Oceannik białobrewy – Pelagodroma marina (Latham, 1790) – White-faced Storm-petrel

Oceannik czarnobrzuchy – Fregetta tropica (Gould, 1844) – Black-bellied Storm-petrel

Oliwkobrodal – Cryptolybia olivacea (Shelley, 1880) – Green Barbet

Ostrygojad (zwyczajny) – Haematopus ostralegus Linnaeus, 1758 – Eurasian Oystercatcher

 

Palmojad – Gypohierax angolensis (Gmelin,J.F., 1788) – Palm-nut Vulture

Perlica sępia – Acryllium vulturinum (Hardwicke, 1834) –  Vulturine Guineafowl

Perkoz białoczuby – Rollandia rolland (Quoy et Gaimard, 1824) – White-tufted Grebe

Perkoz dwuczuby – Podiceps cristatus (Linnaeus, 1758) – Great Crested Grebe

Perkoz grubodzioby – Podilymbus podiceps (Linnaeus, 1758) – Pied-billed Grebe

Perkoz olbrzymi – Podiceps major (Boddaert, 1783) – Great Grebe

Perkoz rdzawoszyi – Podiceps grisegena (Boddaert, 1783) – Red-necked Grebe

(Perkoz) ZausznikPodiceps nigricollis Brehm,CL, 1831Black-necked Grebe/Eared Grebe

Petrelec olbrzymi – Macronectes giganteus (Gmelin,J.F., 1789) – Southern Giant Petrel

Petrelec wielki - Macronectes halli Mathews, 1912 – Northern Giant Petrel

Petrel białobrzuchy – Pterodroma incerta (Schlegel, 1863) – Atlantic Petrel

Petrel śnieżny – Pagodroma nivea (Forster,G., 1777) –  Snow Petrel

Petrelek modry – Halobaena caerulea (Gmelin, J.F., 1789) – Blue Petrel

Petrelek popielaty – Aphrodroma brevirostris (Lesson, 1831) – Kerguelen Petrel

Pijawnik – Pluvianus aegyptius (Linnaeus, 1758) – Egyptian Plover

Pingwin białobrewy - Pygoscelis papua (Forster,J.R., 1781) –  Gentoo Penguin

Pingwin białooki – Pygoscelis adeliae (Hombron et Jacquinot, 1841) – Adelie Penguin

Pingwin królewski – Aptenodytes patagonicus Miller,J.F., 1778 – King Penguin

Płaskonos (zwyczajny) – Spatula clypeata (Linnaeus, 1758) – Northern Shoveler

Płaskonos jasnogłowy – Spatula platalea (Vieillot, 1816) – Red Shoveler

Płomykówka (zwyczajna) – Tyto alba (Scopoli, 1769) – Common Barn Owl

Pochwodziób żółtodzioby – Chionis albus (Gmelin,J.F., 1789) – Snowy Sheathbill

Pójdźka (zwyczajna) –  Athene noctua (Scopoli, 1769) – Little Owl

Przepiórnik prążkowany – Turnix suscitator (Gmelin, 1789) – Barred Buttonquail

Pstrogłów czerwonoczelny - Psilopogon rubricapillus (Gmelin, 1788) – Crimson-fronted Barbet

Pstrogłów nakrapiany - Psilopogon zeylanicus (Gmelin, 1788) – Brown-headed Barbet

Pstrogłów żółtoczelny – Psilopogon flavifrons (Cuvier, 1816) – Yellow-fronted Barbet

Pstrogłów żółtogardły - Psilopogon haemacephalus (Statius Muller, 1776) –  Coppersmith Barbet

Puchacz mleczny – Bubo lacteus (Temminck, 1820) – Verreaux’s Eagle Owl

Puszczyk (zwyczajny) – Strix aluco Linnaeus, 1758 – Tawny Owl

 

Rożeniec (zwyczajny) – Anas acuta Linnaeus, 1758 – Northern Pintail 

Rożeniec żółtodzioby – Anas georgica Gmelin,J.F., 1789 – Yellow-billed Pintail

Rybaczek srokaty – Ceryle rudis (Linnaeus, 1758) – Pied Kingfisher

Rybitwa antarktyczna – Sterna vittata Gmelin, J.F., 1789 – Antarctic Tern

 

Sęp brunatny – Necrosyrtes monachus (Temminck, 1823) – Hooded Vulture

Sierpodudek białogłowy – Phoeniculus bollei (Hartlaub, 1858) – White-headed Wood-hoopoe

Sierpodudek purpurowy – Phoeniculus purpureus (Miller,J.F., 1784) – Green Wood-hoopoe

Sierpówka – Streptopelia decaocto (Frivaldszky, 1838) – Eurasian Collared Dove

Siniak – Columba oenas Linnaeus, 1758 – Stock Pigeon (Dove)  

Słonka (zwyczajna) – Scolopax rusticola Linnaeus, 1758 – Eurasian Woodcock

Sokół wędrowny – Falco peregrinus Tunstall, 1771 – Peregrine Falcon

Sowa jarzębata - Surnia ulula (Linnaeus, 1758) –  Hawk Owl

Sownik nowokaledoński – Aegotheles savesi Layard et Layard, 1881 – New Caledonian Owlet-nightjar

Sóweczka (zwyczajna) – Glaucidium passerinum (Linnaeus, 1758) –  Eurasian Pygmy Owl

Sóweczka sawannowa – Glaucidium perlatum (Vieillot, 1817) – Pearl-spotted Owlet

Srebrzanka modrodzioba – Spatula versicolor (Vieillot, 1816) – Silver (Versicolor) Teal

Stepówka czarnolica – Pterocles decoratus Cabanis, 1868 – Black-faced Sandgrouse

Sterniczka (zwyczajna) – Oxyura leucocephala (Scopoli, 1769) – White-headed Duck

Sterniczka argentyńska – Oxyura vittata (Philippi, 1860) – Lake Duck

Szczudłak (zwyczajny) – Himantopus himantopus (Linnaeus, 1758) – Black-winged Stilt

Szczudłak obrożny – Himantopus melanurus (Linnaeus, 1758) – Black-backed Stilt

Szlarogłówka północna – Ptilopsis leucotis (Temminck, 1820) –  Northern White-faced Owl

Szponiastonóg czerwonogardły – Pternistis afer (Statius Muller, 1776) – Red-necked Spurfowl

Szponiastonóg żółtogardły – Pternistis leucoscepus (Gray,G.R., 1867) – Yellow-necked Spurfowl

Struś szaroskóry – Struthio molybdophanes Reichenow, 1883 – Somali Ostrich

Syczek afrykański – Otus senegalensis (Swainson, 1837) – African Scops Owl

Syczek brunatny – Otus ireneae Ripley, 1966 – Sokoke Scops Owl

Synogarlica czerwonooka – Streptopelia semitorquata (Rüppell, 1837) – Red-eyed Dove

Synogarlica okularowa – Streptopelia decipiens (Hartlaub et Finsch, 1870) – Mourning Collared Dove/African Mourning Dove

Synogarlica perłoszyja – Spilopelia chinensis (Scopoli, 1786) – Spot-necked Dove (Spotted Dove) 

Synogarlica popielata – Streptopelia capicola (Sundevall, 1857) – Ring-necked Dove

Synogarlica różowa – Streptopelia vinacea (Gmelin,J.F., 1789) –  Vinaceous Dove

Synogarlica senegalska – Spilopelia senegalensis (Linnaeus, 1766) – Laughing Dove

Szyszak - Corythaeola cristata (Vieillot, 1816) – Great Blue Turaco

 

Tajfunnik cienkodzioby – Bulweria bulwerii (Jardine et Selby, 1828) – Bulwer’s Petrel

Toko białogrzbiety – Tockus erythrorhynchus (Temminck, 1823) – Northern Red-billed Hornbill

Toko czarnogłowy – Lophoceros alboterminatus Büttikofer, 1889 – (African) Crowned Hornbill

Toko czarnoskrzydły – Tockus deckeni (Cabanis, 1868) – Von der Decken’s Hornbill 

Toko nosaty – Lophoceros nasutus (Linnaeus, 1766) – African Grey Hornbill 

Toko senegalski – Tockus kempi Tréca et Érard, 2000 – Western Red-billed Hornbill

Toko żałobny – Lophoceros fasciatus (Shaw, 1812) – African Pied Hornbill 

Torpedówka lotna – Tachyeres patachonicus (King, 1831) – Flying Steamer Duck

Treron krasnonosy – Treron calvus (Temminck, 1811) – African Green Pigeon

Treron zielonolicy – Treron bicinctus (Jerdon, 1840) – Orange-breasted Green Pigeon

Treron żółtobrzuchy – Treron waalia (Meyer, F.A.A., 1793) – Bruce’s Green Pigeon

Treron żółtolicy – Treron pompadora (Gmelin, 1789) – Sri lanka Green Pigeon

Trzewikodziób – Balaeniceps rex Gould, 1850 – Shoebill

Trzmielojad (zwyczajny) – Pernis apivorus (Linnaeus, 1758) – European Honey Buzzard

Turkan – Somateria spectabilis (Linnaeus, 1758) – King Eider

Turkaweczka białoczelna – Turtur tympanistria (Temminck, 1809) – Tambourine (White-breasted) Wood Dove

Turkaweczka czarnodzioba – Turtur abyssinicus (Sharpe, 1902) – Black-billed (Abyssinian) Wood Dove

Turkaweczka czarnogardła – Oena capensis (Linnaeus, 1766) – Namaqua (Long-tailed) Dove

Turkaweczka modroplamkowa – Turtur afer (Linnaeus, 1766) – Blue-spotted Wood Dove

Turkaweczka zielonoplamkowa – Turtur chalcospilos (Wagler, 1827) – Green (Emerald)- spotted Wood Dove

Turkawka (zwyczajna) – Streptopelia turtur (Linnaeus, 1758) – European Turtle Dove

Turkawka wschodnia – Streptopelia orientalis (Latham, 1790) – Oriental Turtle Dove

 

Uhla - Melanitta fusca (Linnaeus, 1758) – Velvet (White-winged) Scoter

Uszatka (zwyczajna) – Asio otus (Linnaeus, 1758) – Northern Long-eared Owl

Uszatka błotna – Asio flammeus (Pontoppidan, 1763) –  Short-eared Owl

 

Wąsaczek czerwonorzytny – Pogoniulus atroflavus (Sparrman, 1798) – Red-rumped Tinkerbird

Wąsaczek plamisty – Pogoniulus scolopaceus (Bonaparte, 1850) – Speckled Tinkerbird

Wąsaczek żółtoczelny – Pogoniulus chrysoconus (Temminck, 1832) –  Yellow-fronted Tinkerbird

Wąsaczek żółtogardły – Pogoniulus subsulphureus (Fraser, 1843) – Yellow-throated Tinkerbird

Wąsaczek żółtorzytny – Pogoniulus bilineatus (Sundevall, 1850) – Yellow-rumped Tinkerbird

Wąsal czerwonogardły – Lybius guifsobalito Hermann, 1783 – Black-billed Barbet

Wąsal czerwonogłowy - Pogonornis melanopterus (Peters, 1854) – Brown-breasted Barbet

Wąsal szkarłatny – Pogonornis bidentatus (Shaw, 1799) – Double-toothed Barbet

Wąsal żółtooki – Pogonornis dubius (Gmelin,JF, 1788) – Bearded Barbet

Wężówka afrykańska – Anhinga rufa (Daudin, 1802) – African Darter

Wężówka indyjska – Anhinga melanogaster Pennant, 1769 – Oriental Darter

Wojownik zbrojny – Polemaetus bellicosus (Daudin, 1800) – Martial Eagle

Wydrzyk amerykański – Stercorarius chilensis Bonaparte, 1857 – Chilean Skua

Wydrzyk brunatny – Stercorarius antarcticus (Lesson, 1831) – Brown (Southern) Skua

 

Zielonka - Zapornia parva (Scopoli, 1769) –  Little Crake

Złocik złotobrzuchy – Chlorostilbon lucidus (Shaw, 1812) – Glittering-bellied Emerald

Złotosłonka bengalska – Rostratula benghalensis (Linnaeus, 1758) –  Greater Painted-snipe

 

Żabiru afrykański – Ephippiorhynchus senegalensis (Shaw, 1800) – Saddle-billed Stork

Żołna (zwyczajna) - Merops apiaster Linnaeus, 1758 – European Bee-eater

Żołna białogardła – Merops albicollis Vieillot, 1817 – White-throated Bee-eater

Żołna czarna - Merops gularis Shaw, 1798 – Black Bee-eater

Żołna czerwonogardła – Merops bulocki Vieillot, 1817 – Red-throated Bee-eater

Żołna mała –  Merops pusillus Statius Muller, 1776 -Little Bee-eater

Żołna modrolica – Merops persicus Pallas, 1773 – Blue-cheeked Bee-eater

Żołna niebieskopierśna - Merops variegatus Vieillot, 1817 – Blue-breasted Bee-eater

Żołna rdzawobrzucha - Merops oreobates (Sharpe, 1892) – Cinnamon-chested Bee-eater

Żołna szkarłatna - Merops nubicus Gmelin, 1788 – Northern Carmine Bee-eater/Carmine Bee-eater

Żołna widłosterna - Merops hirundineus Lichtenstein, 1793 – Swallow-tailed Bee-eater

Żwirowiec łąkowy - Glareola pratincola (Linnaeus, 1766) – Collared Pratincole

Żwirowiec mały - Glareola lactea Temminck, 1820 – Small Pratincole

Żwirowiec skalny - Glareola nuchalis Gray, 1849 – Rock Pratincole