PTAKI WYMARŁE

†Acheroraptor – Acheroraptor temertyorum Evans, Larson et Currie, 2013

†AjancingeniaAjancingenia yanshini (Barsbold, 1981)

†”Alka karolińska” – Alca carolinensis Smith et Clarke, 2011

†”Alka mała” – Alca minor Smith et Clark, 2011

†”Alka Olsona” – Alca olsoni Smith et Clark, 2011

†”Alka Stewarta” – Alca stewarti Martin, Walker, Bonser et Dyke, 2000

†”Alka średnia” – Alca ausonia (Portis, 1888)

†”Alka wielka” – Alca grandis Brodkorb, 1955

†Anchiornis – Anchiornis huxleyi Xu et al., 2009

†Anzu – Anzu wyliei Lamanna, Sues, Schachner, Lyson, 2014

†Archeopteryks – Archaeopteryx lithographica Meyer, 1861

†Archeornitura – Archaeornithura meemannae Wang, Zheng, O’Connor, Lloyd, Wang, Wang, Shang et Zhou, 2015

†Aurornis – Aurornis xui Godefroit, Cau, Dong-Yu, Escuillié, Wenhao et Dyke, 2013

 

†Batornis – Bathornis veredus Wetmore, 1927

†”Bocian asfaltowy” – Ciconia maltha Miller, 1910 – Asphalt Stork

†”Bocian mały” – Ciconia minor Harrison, 1980

†”Bocian mongolski” – Ciconia lucida Kurochkin, 1982 – Mongolian Stork

†”Bocian olbrzymi” – Ciconia gaudryi Lambrecht, 1933

†Bohaiornis – Bohaiornis guoi Hu, Li, Hou et Xu, 2011

†Brontornis – Brontornis burmeisteri Moreno et Mercerat, 1891

†Buitreraptor – Buitreraptor gonzalezorum Makovicky, Apesteguía et Agnolín, 2005

 

†Chendytes – Chendytes lawi Miller, 1925 – Law’s Flightless Sea Duck

†Chiappeavis – Chiappeavis magnapremaxillo O’Connor, Wang, Zheng, Hu, Zhang et Zhou, 2016

 

†”Dasornis mały”- Dasornis abdoun Bourdon, Amaghzaz et Bouya, 2010

†”Dasornis średni”- Dasornis toliapica Owen, 1873

†”Dasornis wielki” – Dasornis emuinus (Bowerbank, 1854)

†Dzianczangozaur – Jianchangosaurus yixianensis Pu, Kobayashi, Lü , Wu, Chang, Zhang et Jia, 2013

 

†Enantiornis – Enantiornis leali Walker, 1981

†Eosinopteryks – Eosinopteryx brevipenna Godefroit, Demuynck, Dyke, Hu, Escuillié et Claeys, 2013

Epideksipteryks Epidexipteryx hui Zhang, Zhou, Xu, Wang et Sullivan, 2008

†Epidendrozaur – Epidendrosaurus ninchengensis Zhang, Zhou, Xu et Wang, 2002

 

†Fumikollis – Fumicollis hoffmani Bell et Chiappe, 2015 

 

†Garganornis – Garganornis ballmanni Meijer, 2014

†Gigantoraptor – Gigantoraptor erlianensis Xu, Tan, Wang, Zhao et Tan, 2007

†Gobipteryks – Gobipteryx minuta Elżanowski, 1974

†Gobiwenator – Gobivenator mongoliensis Tsuihiji, Barsbold, Watabe, Tsogtbaatar, Chinzorig, Fujiyama et Suzuki, 2014

 

†Huornis – Houornis caudatus (Hou, 1997)

 

†Ibis z Lanai - Apteribis sp. Dove et Olson, 2011 – Lanai Ibis (Apteribis)

†Inkajaku – Incayacu paracasensis Clarke,  Ksepka, Salas-Gismondi,  Altamirano,   Shawkey,  D’Alba, Vinther, DeVries et Baby, 2010

 

†Jamna – Jamna szybiaki  Bocheński, Tomek, Bujoczek et Wertz, 2011

†Janornis – Yanornis guozhangi  Wang, Ji, Teng et Jin, 2013

†Julong – Yulong mini Lü, Currie, Xu, Zhang, Pu et Jia, 2013

 

†”Karakara olbrzymia” – Caracara major Jones , Rinderknecht , Migotto et Blanco, 2013

† Kratoawis – Cratoavis cearensis Carvalho, Novas, Agnolín, Isasi, Freitas et Andrade, 2015

†Ksiaotingia – Xiaotingia zhengi Xu, You, Du et Han, 2011

†Ksinghaiornis – Xinghaiornis linens Wang, Chiappe, Teng et Ji, 2013

†Kuipollornis – Quipollornis koniberi Rich et McEvey, 1977

 

†”Larikola” – Laricola elegans Milne-Edwards, 1868

†Llallawis – Llallawavis scagliai Degrange, Tambussi, Taglioretti, Dondas et Scaglia, 2015

 

†”Łabędź olbrzymi” – Cygnus falconeri Parker, 1865 – Giant Swan

 

†”Mankalla kalifornijska” – Mancalla californiensis Lucas, 1901

†”Marabut wielkonogi” – Leptoptilos robustus Meijer et Due, 2010

†”Marabut olbrzymi” – Leptoptilos falconeri Milne-Edwards, 1868

†”Maskonur Dowa” – Fratercula dowi Guthrie, Thomas et Kennedy, 2000 – Dow’s puffin

†Mikroraptor - Microraptor gui Xu, Zhou, Wang, Kuang, Zhang et Du, 2003

†”Miomankalla” - Miomancalla howardi Smith, 2011

†”Mionurnik Blowa” – Miocepphus blowi Wijnker et Olson, 2009

 

†Nankangia – Nankangia jiangxiensis Lü, Yi, Zhong et Wei., 2013

†”Nurniczek Barnesa” – Aethia barnesi Smith, 2013

†”Nurniczek Storera” – Aethia storeri Smith, 2013

 

†Osteodontornis – Osteodontornis orri Howard, 1957

 

†”Parakraks olbrzymi” – Paracrax gigantea Cracraft, 1968

†Parargornis – Parargornis messelensis Mayr, 2003

†Patagonyk – Patagonykus puertai Novas, 1994

†”Pelagornis chilijski” -Pelagornis chilensis Mayr et Rubilar-Rogers, 2010

†”Pelagornis mioceński”- Pelagornis miocaenus Lartet, 1857

†”Pelagornis olbrzymi” – Pelagornis sandersi Ksepka, 2014

†Pelargopappus – Pelargopappus schloseri (Gaillard, 1908)

†Perkozek długodzioby -Tachybaptus rufolavatus (Delacour, 1932) – Alaotra Grebe

†„Pingwin chilijski” – Eudyptes calauina Chávez Hoffmeister, Carrillo Briceño, et Nielsen, 2014 

†Prymozygodaktyl – Primozygodactylus eunjooae Mayr et Zelenkov, 2009

 

†Ramfastosula – Rhamphastosula ramirezi Stucchi et Urbina, 2004

†Rapaksawis – Rapaxavis pani Morschhauser, Varricchio, Gao, Liu, Wang, Cheng et Meng, 2009

 

†Sinornitozaur - Sinornithosaurus millenii Xu, Wang, et Wu, 1999

†”Syczek azorski” – Otus frutuosoi Rando, Alcover, Olson et Pieper, 2013

 

†Terizinozaur – Therizinosaurus cheloniformis Maleev, 1954

†Titanis – Titanis walleri Brodkorb, 1963

 

†Wulatelong – Wulatelong gobiensis Xu, Tan, Wang, Sullivan, Hone, Han, Ma, Tan et Xiao, 2013

 

†Yi -Yi qi Xu Zheng, Sullivan, Wang, Xing, Wang, Zhang, O’Connor, Zhang et Pan, 2015

 

†Zaurornitolest – Saurornitholestes langstoni Sues, 1978