Non Passeriformes

 

Parvclass: Paleognatyczne – Palaeognathae

Nadrząd: Struthionimorphae

Rząd: Strusie – Struthioniformes

Rodzina: Strusie – Struthionidae

Struś szaroskóry – Struthio molybdophanes Reichenow, 1883 – Somali Ostrich

Nadrząd: Rheimorphae

Rząd: Nandu – Rheiformes

Rodzina: Nandu – Rheidae

Nandu plamiste – Rhea pennata d’Orbigny, 1834 – Lesser Rhea

Parvclass: Neognatyczne – Neognathae

Kohorta: Galloanseres

†Rząd: Nibyzębowe – Odontopterygiformes

†Rodzina: Dasornisy – Dasornithidae

†”Dasornis mały”- Dasornis abdoun Bourdon, Amaghzaz et Bouya, 2010

†”Dasornis średni”- Dasornis toliapica Owen, 1873

†”Dasornis wielki” – Dasornis emuinus (Bowerbank, 1854)

†Rodzina: Pelagornisy – Pelagornithidae

†”Pelagornis mioceński”- Pelagornis miocaenus Lartet, 1857

†”Pelagornis chilijski” -Pelagornis chilensis Mayr et Rubilar-Rogers, 2010

†”Pelagornis olbrzymi” – Pelagornis sandersi Ksepka, 2014

†Osteodontornis – Pelagornis orri (Howard, 1957)

Rząd: Blaszkodziobe – Anseriformes

†Garganornis – Garganornis ballmanni Meijer, 2014

Rodzina: Kaczkowate – Anatidae

Podrodzina: Drzewice – Dendrocygninae

Drzewica białolica – Dendrocygna viduata (Linnaeus, 1766) – White-faced Whistling Duck (White-faced Tree Duck)

Drzewica dwubarwna – Dendrocygna bicolor (Vieillot, 1816) – Fulvous Whistling Duck (Fulvous Tree Duck)

Podrodzina: Sterniczki – Oxyurinae

Sterniczka argentyńska – Oxyura vittata (Philippi, 1860) – Lake Duck

Sterniczka (zwyczajna) – Oxyura leucocephala (Scopoli, 1769) – White-headed Duck

Podrodzina: Gęsi – Anserinae

Koskoroba – Coscoroba coscoroba (Molina, 1782) – Coscoroba Swan

†”Łabędź olbrzymi” – Cygnus falconeri Parker, 1865 – Giant Swan

Gęś tybetańska – Anser indicus (Latham, 1790) – Bar-headed Goose

Gęś zbożowa – Anser fabalis (Latham, 1787) – Bean Goose

Podrodzina: Kaczki – Anatinae

Magelanka zmienna – Chloephaga picta (Gmelin, 1789) – Upland Goose

Magelanka siwogłowa –  Chloephaga poliocephala Sclater, 1857 – Ashy-headed Goose

Lodówka – Clangula hyemalis (Linnaeus, 1758) – Long-tailed Duck/Oldsquaw

Turkan – Somateria spectabilis (Linnaeus, 1758) – King Eider

Edredon (zwyczajny) – Somateria mollissima (Linnaeus, 1758) – Common Eider

Birginiak – Polysticta stelleri (Pallas, 1769) – Steller’s Eider

†Chendytes – Chendytes lawi Miller, 1925 – Law’s Flightless Sea Duck

Uhla - Melanitta fusca (Linnaeus, 1758) – Velvet (White-winged) Scoter

Gągoł – Bucephala clangula (Linnaeus, 1758) – Common Goldeneye

Bielaczek – Mergellus albellus (Linnaeus, 1758) – Smew

Nurogęś – Mergus merganser Linnaeus, 1758 – Common Merganser (Goosander)

Torpedówka lotna – Tachyeres patachonicus (King, 1831) – Flying Steamer Duck

Czubokaczka – Lophonetta specularioides (King, 1828) – Crested Duck

Srebrzanka modrodzioba – Spatula versicolor (Vieillot, 1816) – Silver (Versicolor) Teal

Płaskonos jasnogłowy – Spatula platalea (Vieillot, 1816) – Red Shoveler

Płaskonos (zwyczajny) – Spatula clypeata (Linnaeus, 1758) – Northern Shoveler

Kaczka żółtodzioba – Anas undulata Dubois, 1839 – (African) Yellow-billed Duck

Rożeniec (zwyczajny) – Anas acuta Linnaeus, 1758 – Northern Pintail 

Rożeniec żółtodzioby – Anas georgica Gmelin, 1789 – Yellow-billed Pintail

Cyraneczka żółtodzioba – Anas flavirostris Vieillot, 1816 – Yellow-billed (Speckled) Teal

Incertae sedis

Gęsiec – Plectropterus gambensis (Linnaeus, 1766) –  Spur-winged Goose

Dziwonos – Sarkidiornis melanotos (Pennant, 1769) – Comb Duck

Kaczuszka afrykańska – Nettapus auritus (Boddaert, 1783) – African Pygmy Goose

Rząd: Grzebiące – Galliformes

Rodzina: Perlice – Numididae

Perlica sępia – Acryllium vulturinum (Hardwicke, 1834) –  Vulturine Guineafowl

Rodzina: Kurowate – Phasianidae

Podrodzina: Bażanty – Phasianinae

Szponiastonóg żółtogardły – Pternistis leucoscepus (Gray,G.R., 1867) – Yellow-necked Spurfowl

Szponiastonóg czerwonogardły – Pternistis afer (Statius Muller, 1776) – Red-necked Spurfowl

Bażant (zwyczajny) – Phasianus colchicus Linnaeus, 1758 – Common Pheasant

Jarząbek (zwyczajny) – Tetrastes bonasia (Linnaeus, 1758) – Northern Hazel Grouse

Cietrzew (zwyczajny) – Lyrurus tetrix (Linnaeus, 1758) – Eurasian Black Grouse

Kohorta: Neoaves

Rząd: Flamingowe – Phoenicopteriformes

Rodzina: Perkozy – Podicipedidae

Perkoz grubodzioby – Podilymbus podiceps (Linnaeus, 1758) – Pied-billed Grebe

† Perkozek długodzioby -Tachybaptus rufolavatus (Delacour, 1932) – Alaotra Grebe

Perkoz białoczuby – Rollandia rolland (Quoy et Gaimard, 1824) – White-tufted Grebe

Perkoz olbrzymi – Podiceps major (Boddaert, 1783) – Great Grebe

Perkoz rdzawoszyi – Podiceps grisegena (Boddaert, 1783) – Red-necked Grebe

Perkoz dwuczuby – Podiceps cristatus (Linnaeus, 1758) – Great Crested Grebe

(Perkoz) ZausznikPodiceps nigricollis Brehm,CL, 1831Black-necked Grebe/Eared Grebe

Rząd: Gołębiowe – Columbiformes

Rodzina: Gołębiowate – Columbidae

Podrodzina: Gołębie – Columbinae

Gołąb skalny – Columba livia Gmelin, 1789 – Rock Pigeon (Dove)

Gołąb okularowy – Columba guinea Linnaeus, 1758 – Speckled Pigeon

Siniak – Columba oenas Linnaeus, 1758 – Stock Pigeon (Dove)  

Grzywacz – Columba palumbus Linnaeus, 1758 – Wood Pigeon (Common Woodpigeon)

Gołąb żółtooki - Columba arquatrix Temminck, 1808 –  African Olive Pigeon

Gołąb liliowy – Columba torringtoniae (Blyth et Kelaart, 1853) – (Ceylon) Sri Lanka (Wood) Pigeon

Turkawka (zwyczajna) – Streptopelia turtur (Linnaeus, 1758) – European Turtle Dove

Turkawka wschodnia – Streptopelia orientalis (Latham, 1790) – Oriental Turtle Dove

Sierpówka – Streptopelia decaocto (Frivaldszky, 1838) – Eurasian Collared Dove

Cukrówka – Streptopelia roseogrisea (Sundevall, 1857) – African Collared Dove

Synogarlica okularowa – Streptopelia decipiens (Hartlaub et Finsch, 1870) – Mourning Collared Dove/African Mourning Dove

Synogarlica czerwonooka – Streptopelia semitorquata (Rüppell, 1837) – Red-eyed Dove

Synogarlica popielata – Streptopelia capicola (Sundevall, 1857) – Ring-necked Dove

Synogarlica różowa – Streptopelia vinacea (Gmelin,J.F., 1789) –  Vinaceous Dove

Synogarlica senegalska – Spilopelia senegalensis (Linnaeus, 1766) – Laughing Dove

Synogarlica perłoszyja – Spilopelia chinensis (Scopoli, 1786) – Spot-necked Dove (Spotted Dove) 

Gołąbczak łuskogrzbiety – Patagioenas picazuro (Temminck, 1813) – Picazuro Pigeon

Gołąbczak plamisty – Patagioenas maculosa (Temminck, 1813) – Spot-winged Pigeon

Gołębiak plamouchy – Zenaida auriculata (Des Murs, 1847) – Eared Dove

Podrodzina: Trerony – Raphinae

Treron zielonolicy – Treron bicinctus (Jerdon, 1840) – Orange-breasted Green Pigeon

Treron żółtolicy – Treron pompadora (Gmelin, 1789) – Sri lanka Green Pigeon

Treron żółtobrzuchy – Treron waalia (Meyer, F.A.A., 1793) – Bruce’s Green Pigeon

Treron krasnonosy – Treron calvus (Temminck, 1811) – African Green Pigeon

Miedzianka szmaragdowa - Chalcophaps indica (Linnaeus, 1758) – (Common) Emerald Dove

Turkaweczka zielonoplamkowa – Turtur chalcospilos (Wagler, 1827) – Green (Emerald)- spotted Wood Dove

Turkaweczka czarnodzioba – Turtur abyssinicus (Sharpe, 1902) – Black-billed (Abyssinian) Wood Dove

Turkaweczka modroplamkowa – Turtur afer (Linnaeus, 1766) – Blue-spotted Wood Dove

Turkaweczka białoczelna – Turtur tympanistria (Temminck, 1809) – Tambourine (White-breasted) Wood Dove

Turkaweczka czarnogardła – Oena capensis (Linnaeus, 1766) – Namaqua (Long-tailed) Dove

Muszkatela miedziana – Ducula aenea (Linnaeus, 1766) – Green Imperial Pigeon

Rząd: Stepówki – Pterocliformes

Rodzina: Stepówki – Pteroclidae

Stepówka czarnolica – Pterocles decoratus Cabanis, 1868 – Black-faced Sandgrouse

Rząd: Lelkowe – Caprimulgiformes

Rodzina: Lelkowate – Caprimulgidae

Lelek wysmukły – Caprimulgus clarus Reichenow, 1892 – Slender-tailed Nightjar

Rząd: Sownikowe – Aegotheliformes

Rodzina: Sowniki – Aegothelidae

†Kuipollornis – Quipollornis koniberi Rich et McEvey, 1977

Sownik nowokaledoński – Aegotheles savesi Layard et Layard, 1881 – New Caledonian Owlet-nightjar

Rząd: Krótkonogie – Apodiformes

† Rodzina: Jungornisowe – Jungornithidae

†Parargornis – Parargornis messelensis Mayr, 2003

Rodzina: Kolibrowate – Trochilidae

Złocik złotobrzuchy - Chlorostilbon lucidus (Shaw, 1812) – Glittering-bellied Emerald

Rząd: Kukułkowe – Cuculiformes

Rodzina: Kukułkowate- Cuculidae

Podrodzina: Kukułki – Cuculinae

Kukawik brunatny – Coccyzus melacoryphus Vieillot, 1817 – Dark-billed Cuckoo

Kukułeczka żółtogardła –  Chrysococcyx flavigularis Shelley, 1880 – Yellow-throated Cuckoo

Kukułeczka białobrzucha – Chrysococcyx klaas (Stephens, 1815) – Klaas’s Cuckoo

Kukułeczka złocista – Chrysococcyx cupreus (Shaw, 1792) – African Emerald Cuckoo

Kukułeczka pstra – Chrysococcyx caprius (Boddaert, 1783) – Diederick Cuckoo

Kukułka rdzawopierśna – Cuculus solitarius Stephens, 1815 – Red-chested Cuckoo

Kukułka czarna – Cuculus clamosus Latham, 1801 – Black Cuckoo

Kukułka (zwyczajna) – Cuculus canorus Linnaeus, 1758 – Common Cuckoo

Kukułka sawannowa – Cuculus gularis Stephens, 1815 – African Cuckoo

Rząd: Żurawiowe – Gruiformes

Rodzina: Chruściele – Rallidae

Kropiatka – Porzana porzana (Linnaeus, 1766) – Spotted Crake

Zielonka - Zapornia parva (Scopoli, 1769) –  Little Crake

Łyska czerwonoczelna – Fulica rufifrons Philippi et Landbeck, 1861 – Red-fronted Coot

Łyska żółtodzioba – Fulica armillata Vieillot, 1817 – Red-gartered Coot

Łyska (zwyczajna) – Fulica atra Linnaeus, 1758 – Common (Euroasian) Coot

Łyska złotoczelna – Fulica leucoptera Vieillot, 1817 – White-winged Coot

Rodzina: Żurawie – Gruidae

Koronnik szary - Balearica regulorum (Bennett,E.T., 1834) – Grey Crowned Crane

Rząd: Turakowe – Musophagiformes

Rodzina: Turakowate – Musophagidae

Szyszak - Corythaeola cristata (Vieillot, 1816) – Great Blue Turaco

Kohorta: Aequornithia

Rząd: Nury – Gaviiformes

Rodzina: Nury – Gaviidae

Nur rdzawoszyi – Gavia stellata (Pontoppidan, 1763) – Red-throated Loon (Diver)

Nur czarnoszyi - Gavia arctica (Linnaeus, 1758) – Black-throated (Arctic) Loon (Diver)

Nur białodzioby - Gavia adamsii (Gray,GR, 1859) – White-bellied (Yellow-billed) Loon (Diver)

Rząd: Pingwiny – Sphenisciformes

Rodzina: Pingwiny – Spheniscidae

† Podrodzina: „Pingwiny mieczodziobe” – Palaeeudyptinae

† Inkajaku – Incayacu paracasensis Clarke,  Ksepka, Salas-Gismondi,  Altamirano,   Shawkey,  D’Alba, Vinther, DeVries et Baby, 2010

Podrodzina: „Pingwiny właściwe” – Spheniscinae

Pingwin królewski – Aptenodytes patagonicus Miller,J.F., 1778 – King Penguin

Pingwin białobrewy - Pygoscelis papua (Forster,JR, 1781) –  Gentoo Penguin

Pingwin białooki – Pygoscelis adeliae (Hombron & Jacquinot, 1841) – Adelie Penguin

 † „Pingwin chilijski” – Eudyptes calauina Chávez Hoffmeister, Carrillo Briceño, et Nielsen, 2014 

Rząd: Rurkonose – Procellariiformes

Rodzina: Oceanniki – Oceanitidae

Oceannik białobrewy – Pelagodroma marina (Latham, 1790) – White-faced Storm-petrel

Oceannik czarnobrzuchy – Fregetta tropica (Gould, 1844) – Black-bellied Storm-petrel

Rodzina: Albatrosy -Diomedeidae

Albatros wędrowny – Diomedea exulans Linnaeus, 1758 – Wandering Albatross

Albatros żółtodzioby – Thalassarche chlororhynchos (Gmelin,J.F., 1789) – Yellow-nosed Albatross

Albatros czarnobrewy – Thalassarche melanophris (Temminck, 1828) – Black-browed Albatross

Rodzina: Nawałniki -Hydrobatidae

Nawałnik białorzytny – Hydrobates castro (Harcourt, 1851) – Madeiran Storm-petrel/Band-rumped Storm-petrel

Nawałnik duży – Hydrobates leucorhous (Vieillot, 1818) – Leach’s Storm-petrel

Rodzina: Burzykowate – Procellariidae

Petrelek popielaty – Aphrodroma brevirostris (Lesson, 1831) – Kerguelen Petrel

Petrelek modry – Halobaena caerulea (Gmelin, 1789) – Blue Petrel

Petrelec wielki - Macronectes halli Mathews, 1912 – Northern Giant Petrel

Petrelec olbrzymi – Macronectes giganteus (Gmelin, 1789) – Southern Giant Petrel

Petrel śnieżny – Pagodroma nivea (Forster, 1777) –  Snow Petrel

Petrel białobrzuchy – Pterodroma incerta (Schlegel, 1863) – Atlantic Petrel

Burzyk okularowy - Procellaria conspicillata Gould, 1844 – burzyk okularowy – Spectacled Petrel

Tajfunnik cienkodzioby – Bulweria bulwerii (Jardine et Selby, 1828) – Bulwer’s Petrel

Burzyk szary – Ardenna grisea (Gmelin, 1789) – Sooty Shearwater

Burzyk wielki – Ardenna gravis (O’Reilly, 1818) – Great Shearwater

Rząd: Bocianowe – Pelecaniformes

Rodzina: Bociany – Ciconiidae

Dławigad afrykański – Mycteria ibis (Linnaeus, 1766) – Yellow-billed Stork

Kleszczak afrykański - Anastomus lamelligerus Temminck, 1823 –  African Openbill

Bocian białobrzuchy - Ciconia abdimii  Lichtenstein,MHC, 1823 – Abdim’s Stork

†”Bocian mały” – Ciconia minor Harrison, 1980

Bocian biały - Ciconia ciconia (Linnaeus, 1758) – European White Stork

†”Bocian mongolski” – Ciconia lucida Kurochkin, 1982 – Mongolian Stork

†”Bocian olbrzymi” – Ciconia gaudryi Lambrecht, 1933

†”Bocian asfaltowy” – Ciconia maltha Miller, 1910 – Asphalt Stork

Żabiru afrykański – Ephippiorhynchus senegalensis (Shaw, 1800) – Saddle-billed Stork

Marabut indyjski – Leptoptilos dubius (Gmelin,JF, 1789) –  Greater Adjutant

†”Marabut wielkonogi” – Leptoptilos robustus Meijer et Due, 2010

†”Marabut olbrzymi” – Leptoptilos falconeri Milne-Edwards, 1868

Marabut afrykański - Leptoptilos crumenifer (Lesson, 1831) – Marabou

Rząd: Pelikanowe – Pelecaniformes

Rodzina: Trzewikodzioby – Balaenicipitidae

Trzewikodziób – Balaeniceps rex Gould, 1850 – Shoebill

Rodzina: Czaplowate – Ardeidae

Czapla modronosa – Ardeola ralloides (Scopoli, 1769) – Squacco Heron

Czapla czarnogłowa – Ardea melanocephala Children et Vigors, 1826 – Black-headed Heron

Rodzina: Ibisy – Threskiornithidae

Ibis maskowy - Theristicus melanopis (Gmelin, J.F., 1789) – Black-faced Ibis

†Ibis z Lanai - Apteribis sp. Dove et Olson, 2011 – Lanai Ibis (Apteribis)

Rząd: Głuptakowe – Suliformes

Rodzina:  Głuptaki – Sulidae

†Ramfastosula – Rhamphastosula ramirezi Stucchi et Urbina, 2004

Głuptak białobrzuchy – Sula leucogaster (Boddaert, 1783) – Brown Booby

Rodzina: Kormorany – Phalacrocoracidae

Kormoran skalny – Phalacrocorax magellanicus (Gmelin, J.F., 1789) – Magellanic Cormorant/Rock Shag

Kormoran antarktyczny – Leucocarbo bransfieldensis Murphy, 1936 – Antarctic Cormorant (Shag)

Rodzina: Wężówki – Anhingidae

Wężówka afrykańska – Anhinga rufa (Daudin, 1802) – African Darter

Wężówka indyjska – Anhinga melanogaster Pennant, 1769 – Oriental Darter

Kohorta: Charadriia

Rząd: Siewkowe – Charadriiformes

Podrząd: Siewkowce – Charadrii

Rodzina: Kulony – Burhinidae

Kulon indyjski – Burhinus indicus (Salvadori, 1865) – Indian Thick-knee (Stone-curlew) 

Kulon rzeczny – Burhinus senegalensis (Swainson, 1837) – Senegal Thick-knee

Kulon nadwodny – Burhinus vermiculatus (Cabanis, 1868) – Water Thick-knee (Dikkop)

Kulon wielkodzioby – Esacus recurvirostris (Cuvier, 1829) – Great Thick-knee (Stone-curlew)

Rodzina: Pochwodzioby – Chionidae

Pochwodziób żółtodzioby – Chionis albus (Gmelin,J.F., 1789) – Snowy Sheathbill

Magelanówka – Pluvianellus socialis Gray, 1846 – Magellanic Plover

Rodzina: Pijawniki – Pluvianidae

Pijawnik – Pluvianus aegyptius (Linnaeus, 1758) – Egyptian Plover

Rodzina: Ostrygojady – Haematopodidae

Ostrygojad (zwyczajny) – Haematopus ostralegus Linnaeus, 1758 – Eurasian Oystercatcher

Rodzina: Szczudłonogi – Recurvirostridae

Szczudłak (zwyczajny) – Himantopus himantopus (Linnaeus, 1758) – Black-winged Stilt

Szczudłak obrożny – Himantopus melanurus (Linnaeus, 1758) – Black-backed Stilt

Rodzina: Sieweczkowate – Charadriidae

Czajka (zwyczajna) – Vanellus vanellus (Linnaeus, 1758) – Northern Lapwing

Czajka białolica - Vanellus crassirostris (Hartlaub, 1855) – Long-toed Lapwing

Czajka szponiasta - Vanellus spinosus (Linnaeus, 1758) – Spur-winged Lapwing (Plover)

Czajka czarnoczuba – Vanellus tectus (Boddaert, 1783) – Black-headed Lapwing

Czajka brunatna – Vanellus malabaricus (Boddaert, 1783) – Yellow-wattled Lapwing 

Czajka białołbista – Vanellus albiceps Gould, 1834 – White-headed (White-crowned) Lapwing

Czajka żałobna -Vanellus lugubris (Lesson, 1826) –  Senegal (Lesser Black-winged) Lapwing

Czajka koroniasta – Vanellus coronatus (Boddaert, 1783) – Crowned Lapwing (Plover)

Czajka płowa – Vanellus senegallus (Linnaeus, 1766) – (African) Wattled Lapwing

Czajka indyjska – Vanellus indicus (Boddaert, 1783) – Red-wattled Lapwing

Czajka stepowa - Vanellus leucurus (Lichtenstein, 1823) – White-tailed Lapwing (Plover)

Czajka miedziana – Vanellus chilensis (Molina, 1782) – Southern Lapwing

Podrząd: Bekasowce – Scolopaci

Rodzina: Złotosłonki – Rostratulidae

Złotosłonka bengalska – Rostratula benghalensis (Linnaeus, 1758) –  Greater Painted-snipe

Rodzina: Długoszpony – Jacanidae

Długoszpon chiński – Hydrophasianus chirurgus (Scopoli, 1786) – Pheasant-tailed Jacana

Długoszpon afrykański – Actophilornis africanus (Gmelin,J.F., 1789) – African Jacana

Rodzina: Bekasowate – Scolopacidae

Podrodzina: Słonki – Scolopacinae

Słonka (zwyczajna) – Scolopax rusticola Linnaeus, 1758 – Eurasian Woodcock

Bekas syberyjski - Gallinago stenura (Bonaparte, 1831) – Pin-tailed Snipe

Podrodzina: Brodźce – Tringinae

Kwokacz – Tringa nebularia (Gunnerus, 1767) – Common Greenshank

Krwawodziób – Tringa totanus (Linnaeus, 1758) – Common Redshank

Podrząd: Mewowce – Lari

Rodzina: Przepiórniki – Turnicidae

Przepiórnik prążkowany – Turnix suscitator (Gmelin, 1789) – Barred Buttonquail

Rodzina: Krabożery – Dromadidae

Krabożer – Dromas ardeola Paykull, 1805 –  Crab-plover

Rodzina: Żwirowcowate – Glareolidae

Żwirowiec łąkowy - Glareola pratincola (Linnaeus, 1766) – Collared Pratincole

Żwirowiec skalny - Glareola nuchalis Gray, 1849 – Rock Pratincole

Żwirowiec mały - Glareola lactea Temminck, 1820 – Small Pratincole

Rodzina: Alki – Alcidae

†Podrodzina: „Mankalle (Alki Lucasa)” – Mancallinae

†”Miomankalla” - Miomancalla howardi Smith, 2011

†”Mankalla kalifornijska” – Mancalla californiensis Lucas, 1901

Podrodzina: Nurniczki – Aethiinae

†”Maskonur Dowa” – Fratercula dowi Guthrie, Thomas et Kennedy, 2000 – Dow’s puffin

†”Nurniczek Barnesa” – Aethia barnesi Smith, 2013

†”Nurniczek Storera” – Aethia storeri Smith, 2013

 Podrodzina: Alki – Alcinae

†”Alka średnia” – Alca ausonia (Portis, 1888)

†”Alka mała” – Alca minor Smith et Clark, 2011

†”Alka Stewarta” – Alca stewarti Martin, Walker, Bonser et Dyke, 2000

†”Alka karolińska” – Alca carolinensis Smith et Clarke, 2011

†”Alka Olsona” – Alca olsoni Smith et Clark, 2011

†”Alka wielka” – Alca grandis Brodkorb, 1955

†”Mionurnik Blowa” – Miocepphus blowi Wijnker et Olson, 2009

Rodzina: Wydrzyki – Stercorariidae

Wydrzyk brunatny – Stercorarius antarcticus (Lesson, 1831) – Brown (Southern) Skua

Wydrzyk amerykański – Stercorarius chilensis Bonaparte, 1857 – Chilean Skua

† Rodzina: Larikole – Laricolidae

†”Larikola” – Laricola elegans Milne-Edwards, 1868

Rodzina: Mewowate – Laridae

Podrodzina: Mewy – Larinae

Mewa szarogłowa – Chroicocephalus cirrocephalus (Vieillot, 1818) – Gray-hooded Gull/Grey-headed Gull

Mewa różowa – Rhodostethia rosea (MacGillivray,W, 1824) – Ross’s Gull

Mewa magellańska – Leucophaeus scoresbii (Traill, 1823) – Dolphin Gull

Mewa białooka – Ichthyaetus leucophthalmus (Temminck, 1825) – White-eyed Gull

Podrodzina: Rybitwy – Sterninae

Rybitwa antarktyczna – Sterna vittata Gmelin, J.F., 1789 – Antarctic Tern

Kohorta: Coracornithia

Nadrząd: Accipitrimorphae

Rząd: Szponiaste – Accipitriformes

Rodzina: Sekretarze – Sagittariidae

†Pelargopappus – Pelargopappus schloseri (Gaillard, 1908)

Rodzina: Jastrzębiowate – Accipitridae

Podrodzina: Kaniuki – Elaninae

Kaniuk (zwyczajny) –  Elanus caeruleus (Desfontaines, 1789) – Black-winged Kite

Podrodzina: Orłosępy – Gypaetinae

Trzmielojad (zwyczajny) – Pernis apivorus (Linnaeus, 1758) – European Honey Buzzard

Palmojad – Gypohierax angolensis (Gmelin,J.F., 1788) – Palm-nut Vulture

Podrodzina: Jastrzębie – Accipitrinae

Sęp brunatny – Necrosyrtes monachus (Temminck, 1823) – Hooded Vulture

Wojownik zbrojny – Polemaetus bellicosus (Daudin, 1800) – Martial Eagle

Jastrzębiak ciemny – Melierax metabates von Heuglin, 1861 – Dark Chanting Goshawk

Jastrzębiak popielaty – Melierax poliopterus Cabanis, 1868 – Eastern Chanting Goshawk

Krogulec skromny – Accipiter minullus (Daudin, 1800) – Little Sparrowhawk

Bielik afrykański Haliaeetus vocifer (Daudin, 1800) – African Fish Eagle

Myszołowczyk - Rupornis magnirostris (Gmelin,JF, 1788) –  Roadside Hawk

Nadrząd: Strigimorphae

Rząd: Sowy – Strigiformes

Rodzina: Płomykówkowate – Tytonidae

Płomykówka (zwyczajna) – Tyto alba (Scopoli, 1769) – Common Barn Owl

Rodzina: Puszczykowate – Strigidae

Podrodzina: Sóweczki – Surninae

Sowa jarzębata - Surnia ulula (Linnaeus, 1758) –  Hawk Owl

Sóweczka (zwyczajna) – Glaucidium passerinum (Linnaeus, 1758) –  Eurasian Pygmy Owl

Sóweczka sawannowa – Glaucidium perlatum (Vieillot, 1817) – Pearl-spotted Owlet

Pójdźka (zwyczajna) –  Athene noctua (Scopoli, 1769) – Little Owl

Podrodzina: Puszczyki – Striginae

Syczek brunatny – Otus ireneae Ripley, 1966 – Sokoke Scops Owl

Syczek afrykański – Otus senegalensis (Swainson, 1837) – African Scops Owl

†”Syczek azorski” – Otus frutuosoi Rando, Alcover, Olson et Pieper, 2013

Szlarogłówka północna – Ptilopsis leucotis (Temminck, 1820) –  Northern White-faced Owl

Uszatka (zwyczajna) – Asio otus (Linnaeus, 1758) – Northern Long-eared Owl

Uszatka błotna – Asio flammeus (Pontoppidan, 1763) –  Short-eared Owl

Puszczyk (zwyczajny) – Strix aluco Linnaeus, 1758 – Tawny Owl

Puchacz mleczny – Bubo lacteus (Temminck, 1820) – Verreaux’s Eagle Owl

Nadrząd: Coraciimorphae

Rząd: Czepigi – Coliiformes

Rodzina: Czepigi – Coliidae

Czepiga rudawa – Colius striatus Gmelin, 1789  – Speckled Mousebird

Czepiga długosterna – Urocolius macrourus (Linnaeus, 1766) – Blue-naped Mousebird

Rząd: Trogony – Trogoniformes

Rodzina: Trogony – Trogonidae

Afrotrogon zielony – Apaloderma narina (Stephens, 1815) – Narina Trogon

Afrotrogon prążkowany – Apaloderma vittatum Shelley, 1882 – Bar-tailed Trogon

Rząd: Dzioborożcowe – Bucerotiformes

Rodzina: Dzioborogi – Bucorvidae

Dzioboróg abisyński – Bucorvus abyssinicus (Boddaert, 1783) – Northern (Abyssinian) Ground Hornbill

Rodzina: Dzioborożce – Bucerotidae

Toko senegalski – Tockus kempi Tréca et Érard, 2000 – Western Red-billed Hornbill

Toko białogrzbiety – Tockus erythrorhynchus (Temminck, 1823) – Northern Red-billed Hornbill

Toko czarnoskrzydły – Tockus deckeni (Cabanis, 1868) – Von der Decken’s Hornbill 

Toko czarnogłowy – Lophoceros alboterminatus Büttikofer, 1889 – (African) Crowned Hornbill

Toko żałobny – Lophoceros fasciatus (Shaw, 1812) – African Pied Hornbill 

Toko nosaty – Lophoceros nasutus (Linnaeus, 1766) – African Grey Hornbill 

Dzioborożec białobrewy – Horizocerus hartlaubi (Gould, 1861) – Black Dwarf Hornbill

Dzioborożec modrokoralowy – Ceratogymna atrata (Temminck, 1835) – Black-casqued (Wattled) Hornbill 

Dzioborożec srebrnolicy – Bycanistes brevis Friedmann, 1929 –  Silvery-cheeked Hornbill

Dzioborożec baniastoczoły – Bycanistes subcylindricus (Sclater,1871) – Black-and-white-casqued 

Dzioborożec białosterny – Bycanistes albotibialis (Cabanis et Reichenow, 1877) – White-thighed Hornbill 

Dzioborożec piskliwy – Bycanistes fistulator (Cassin, 1850) – Piping Hornbill 

Dzioborożec orientalny – Anthracoceros coronatus (Boddaert, 1783) – Malabar Pied Hornbill

Dzioborożec cejloński – Ocyceros gingalensis (Shaw, 1811) – Sri Lanka Grey Hornbill

Rodzina: Sierpodudki – Phoeniculidae

Sierpodudek purpurowy – Phoeniculus purpureus (Miller,J.F., 1784) – Green Wood-hoopoe

Sierpodudek białogłowy – Phoeniculus bollei (Hartlaub, 1858) – White-headed Wood-hoopoe

Rząd: Dzięciołowe – Piciformes

Rodzina: Dzięciołowate – Picidae

Dzięcioł łąkowy – Colaptes campestris (Vieillot, 1818) – Campo Flicker

Rodzina: Tukanowate – Ramphastidae

Podrodzina: Pstrogłowy – Megalaiminae

Pstrogłów czerwonoczelny - Psilopogon rubricapillus (Gmelin, 1788) – Crimson-fronted Barbet

Pstrogłów żółtogardły - Psilopogon haemacephalus (Statius Muller, 1776) –  Coppersmith Barbet

Pstrogłów nakrapiany - Psilopogon zeylanicus (Gmelin, 1788) – Brown-headed Barbet

Pstrogłów żółtoczelny – Psilopogon flavifrons (Cuvier, 1816) – Yellow-fronted Barbet

Podrodzina: Tukany – Ramphastinae

Brodacz czerwonoboczny – Capito fitzpatricki Seeholzer, Winger, Harvey, Cáceres et Weckstein, 2012

Podrodzina: Wąsale – Lybiinae

Brodal czerwonouchy – Trachyphonus erythrocephalus Cabanis, 1878 – Red-and-yellow Barbet

Brodal czarnogardły – Trachyphonus darnaudii (Prévost & Des Murs, 1847) – D’Arnaud’s Barbet

Oliwkobrodal – Cryptolybia olivacea (Shelley, 1880) – Green Barbet

Łysoń siwogłowy - Gymnobucco bonapartei Hartlaub, 1854 – Grey-throated Barbet

Wąsaczek plamisty – Pogoniulus scolopaceus (Bonaparte, 1850) – Speckled Tinkerbird

Wąsaczek czerwonorzytny – Pogoniulus atroflavus (Sparrman, 1798) – Red-rumped Tinkerbird

Wąsaczek żółtogardły – Pogoniulus subsulphureus (Fraser, 1843) – Yellow-throated Tinkerbird

Wąsaczek żółtorzytny – Pogoniulus bilineatus (Sundevall, 1850) – Yellow-rumped Tinkerbird

Wąsaczek żółtoczelny – Pogoniulus chrysoconus (Temminck, 1832) –  Yellow-fronted Tinkerbird

Głowaczek czarnopierśny - Tricholaema lacrymosa Cabanis, 1878 – Spot-flanked Barbet

Wąsal czerwonogardły – Lybius guifsobalito Hermann, 1783 – Black-billed Barbet

Wąsal czerwonogłowy - Pogonornis melanopterus (Peters, 1854) – Brown-breasted Barbet

Wąsal szkarłatny – Pogonornis bidentatus (Shaw, 1799) – Double-toothed Barbet

Wąsal żółtooki – Pogonornis dubius (Gmelin,JF, 1788) – Bearded Barbet

Rząd: Kraskowe – Coraciiformes

Rodzina: Żołny – Meropidae

Żołna czerwonogardła – Merops bulocki Vieillot, 1817 – Red-throated Bee-eater

Żołna białogardła – Merops albicollis Vieillot, 1817 – White-throated Bee-eater

Żołna szkarłatna - Merops nubicus Gmelin, 1788 – Northern Carmine Bee-eater/Carmine Bee-eater

Żołna wschodnia – Merops orientalis Latham, 1801 – Green Bee-eater

Żołna obrożna – Merops leschenaulti Vieillot, 1817 – Chestnut-headed Bee-eater

Żołna modrolica - Merops persicus Pallas, 1773 – Blue-cheeked Bee-eater

Żołna modrosterna – Merops philippinus Linnaeus, 1767 – Blue-tailed Bee-eater

Żołna (zwyczajna) - Merops apiaster Linnaeus, 1758 – European Bee-eater

Żołna widłosterna - Merops hirundineus Lichtenstein, 1793 – Swallow-tailed Bee-eater

Żołna rdzawobrzucha - Merops oreobates (Sharpe, 1892) – Cinnamon-chested Bee-eater

Żołna niebieskopierśna - Merops variegatus Vieillot, 1817 – Blue-breasted Bee-eater

Żołna mała –  Merops pusillus Statius Muller, 1776 -Little Bee-eater

Żołna czarna - Merops gularis Shaw, 1798 – Black Bee-eater

 

Rodzina: Kraski – Coraciidae

Kraska kreskowana – Coracias naevius Daudin, 1800 – Rufous-crowned Roller

Kraska liliowopierśna – Coracias caudatus Linnaeus, 1766 – Lilac-breasted Roller

Kraska abisyńska – Coracias abyssinicus Hermann, 1783 – Abyssinian Roller

Kraska (zwyczajna) – Coracias garrulus Linnaeus, 1758 – European Roller

Kraska płowogłowa – Coracias cyanogaster Cuvier, 1816 – Blue-bellied Roller

Kraskówka modrogardła –  Eurystomus gularis Vieillot, 1819 – Blue-throated Roller

Kraskówka afrykańska – Eurystomus glaucurus (Statius Muller, 1776) – Broad-billed Roller

Rodzina: Zimorodkowate – Alcedinidae

 Podrodzina: Zimorodki – Alcedininae

Zimorodek karłowaty – Ispidina lecontei Cassin, 1856 – African Dwarf Kingfisher

Zimorodek malutki – Ispidina picta (Boddaert, 1783) – African Pygmy Kingfisher

Zimorodek malachitowy – Corythornis cristatus (Pallas, 1764) – Malachite Kingfisher

Zimorodek orientalny – Ceyx erithaca (Linnaeus, 1758) – Oriental Dwarf Kingfisher

Zimorodek (zwyczajny) – Alcedo atthis (Linnaeus, 1758) – Common Kingfisher

 Podrodzina: Rybaczki – Cerylinae

Rybaczek wielki – Megaceryle maxima (Pallas, 1769) – Giant Kingfisher 

Rybaczek obrożny – Megaceryle torquata (Linnaeus, 1766) – Ringed Kingfisher 

Rybaczek srokaty – Ceryle rudis (Linnaeus, 1758) – Pied Kingfisher

Podrodzina: Łowce – Halcyoninae

Łowiec niebieskoskrzydły – Pelargopsis capensis (Linnaeus, 1766) – Stork-billed Kingfisher

Łowiec krasnodzioby – Halcyon smyrnensis (Linnaeus, 1758) – White-breasted Kingfisher

Łowiec szarogłowy – Halcyon leucocephala (Statius Muller, 1776) – Grey-headed Kingfisher

Łowiec kreskowany – Halcyon chelicuti (Stanley, 1814) – Striped Kingfisher 

Łowiec kameruński – Halcyon malimbica (Shaw, 1812) – Blue-breasted Kingfisher

Łowiec jasny – Halcyon senegalensis (Linnaeus, 1766) – Woodland Kingfisher

Nadrząd: Passerimorphae

Rząd: Kariamy – Cariamiformes

† Rodzina: Batornisy – Bathornithidae

†Batornis – Bathornis veredus Wetmore, 1927

†”Parakraks olbrzymi” – Paracrax gigantea Cracraft, 1968

† Rodzina: Fororaki – Phorusrhacidae

† Podrodzina: Brontornisy – Brontornithinae

†Brontornis – Brontornis burmeisteri Moreno et Mercerat, 1891

† Podrodzina: „Fororaki właściwe” – Phorusrhacinae

†Titanis – Titanis walleri Brodkorb, 1963

† Podrodzina: Mesembriornisy – Mesembriornithinae

†Llallawis – Llallawavis scagliai Degrange, Tambussi, Taglioretti, Dondas et Scaglia, 2015

Rząd: Sokołowe – Falconiformes

Rodzina: Sokołowate – Falconidae

†”Karakara olbrzymia” – Caracara major Jones , Rinderknecht , Migotto et Blanco, 2013

Kobczyk (zwyczajny) – Falco vespertinus Linnaeus, 1766 – Red-footed Falcon

Kobuz – Falco subbuteo Linnaeus, 1758 – Eurasian Hobby

Sokół wędrowny – Falco peregrinus Tunstall, 1771 – Peregrine Falcon

Rząd: Papugowe – Psittaciformes

Rodzina: Papugowate – Psittacidae

Podrodzina: Papugi afrykańskie – Psittacinae

Afrykanka żółtobrzucha – Poicephalus senegalus (Linnaeus, 1766) – Senegal Parrot

Podrodzina: Papugi neotropikalne – Arinae

Konura czarnogłowa – Aratinga nenday (Vieillot, 1823) – Nanday Parakeet