WRÓBLOWE – PASSERIFORMES

Amarantka cętkowana – Lagonosticta rufopicta (Fraser, 1843) – Bar-breasted Firefinch

Amarantka czarnolica – Lagonosticta larvata (Rüppell, 1840) – Black-faced Firefinch

Amarantka czerwonodzioba – Lagonosticta senegala (Linnaeus, 1766) – Red-billed Firefinch

 

Bąkojad czerwonodzioby – Buphagus erythrorhynchus (Stanley, 1814) – Red-billed Oxpecker

Bąkojad żółtodzioby – Buphagus africanus Linnaeus, 1766 – Yellow-billed Oxpecker

Bekardzik białopręgi – Pachyramphus polychopterus (Vieillot, 1818) – White-winged Becard

Białorzytka saharyjska – Oenanthe leucopyga (Brehm, C.L., 1855) – White-crowned Wheatear

Bilbil kołnierzasty – Pycnonotus dodsoni Sharpe, 1895 – Dodson’s Bulbul

Bilbil ogrodowy – Pycnonotus barbatus (Desfontaines, 1789) – Common Bulbul

Bilbil okopcony – Pycnonotus tricolor (Hartlaub, 1862) – Dark-capped Bulbul

Błyszczak królewski – Lamprotornis regius (Reichenow, 1879) – Golden-breasted Starling

Błyszczak purpurowosterny – Lamprotornis purpuroptera Rüppell, 1845 – Rüppell’s Glossy Starling

Błyszczak purpurowy – Lamprotornis purpureus (Statius Muller, 1776) – Purple Starling

Błyszczak rudobrzuchy – Lamprotornis superbus (Rüppell, 1845) – Superb Starling

 

Chwastówka mała – Cisticola nana Fischer et Reichenow, 1884 – Tiny Cisticola

Ciemnokacyk żółtoskrzydły – Agelasticus thilius (Molina, 1782) – Yellow-winged Blackbird

Czołoczub modrooki – Prionops scopifrons (Peters, 1854) – Chestnut-fronted Helmetshrike

Czubatka (europejska) – Lophophanes cristatus (Linnaeus, 1758) – Crested Tit

 

Drozd obrożny – Turdus torquatus Linnaeus, 1758 – Ring Ouzel

Drozd ogorzały – Turdus olivaceus Linnaeus, 1766 – Olive Thrush

Drozd okularowy – Turdus tephronotus Cabanis, 1878 – Bare-eyed Thrush

Drozd rudobrzuchy – Turdus rufiventris Vieillot, 1818 – Rufous-bellied Thrush

Drozd śpiewak -Turdus philomelos Brehm,C.L., 1831 – Song Thrush

Drozd żółtodzioby – Turdus pelios Bonaparte, 1850 – African Thrush

Drzewiarz białobrewy – Lepidocolaptes angustirostris (Vieillot, 1818) – Narrow-billed Woodcreeper

Dzierzba białoskrzydła – Lanius mackinnoni Sharpe, 1891 –  Mackinnon’s Shrike

Dzierzba epoletowa – Lanius humeralis Stanley, 1814 – Northern Fiscal

Dzierzba pustynna – Lanius isabellinus Hemprich et Ehrenberg, 1833 – Isabelline Shrike

Dzierzba rudogłowa – Lanius senator Linnaeus, 1758 – Woodchat Shrike

Dzierzba srokoszowata – Lanius excubitoroides Prévost & Des Murs, 1851 – Grey-backed Fiscal

Dzierzba żałobna – Lanius dorsalis Cabanis, 1878 – Taita Fiscal

Dzierzbal kreskowany – Corvinella corvina (Shaw, 1809) – Yellow-billed Shrike

Dzierzyk czarnogłowy – Laniarius erythrogaster (Cretzschmar, 1829) – Black-headed Gonolek

Dzierzbik czerwonogardły – Rhodophoneus cruentus (Hemprich et Ehrenberg, 1828) – Rosy-patched Bush-shrike

Dzierzyk maskowy – Laniarius luehderi Reichenow, 1874 – Lühder’s Bush-shrike

Dzierzyk modrooki - Laniarius willardi Voelker, Outlaw, Reddy, Tobler, Bates, Hackett, Kahindo, Marks, Kerbis Peterhans et Gnoske, 2010 – Willard’s Sooty Boubou

Dzierzyk szkarłatny – Laniarius barbarus (Linnaeus, 1766) – Yellow-crowned Gonolek

Dzierzyk zaroślowy – Laniarius aethiopicus (Gmelin, J.F., 1789) – Tropical (Ethiopian) Boubou

Dzierzyk żółtołbisty – Laniarius mufumbiri Ogilvie-Grant, 1911 – Papyrus Gonolek

Dziwogon żałobny – Dicrurus adsimilis (Bechstein, 1794) – Fork-tailed Drongo

Dziwonia (zwyczajna) – Carpodacus erythrinus (Pallas, 1770) – Common Rosefinch

Dżunglotymal rdzawy – Argya rubiginosa (Rüppell, 1845) – Rufous Chatterer

 

Garncarz rdzawy – Furnarius rufus (Gmelin, J.F., 1788) – Rufous Hornero

Gąsienicojad czarnogardły – Lalage melanoptera (Rüppell, 1839) – Black-headed Cuckooshrike

Gąsiorek – Lanius collurio Linnaeus, 1758 – Red-backed Shrike

Górobilbil ciemnouchy – Arizelocichla milanjensis (Shelley, 1894) – Stripe-cheeked Greenbul

 

Jaskółka abisyńska - Cecropis abyssinica (Guérin-Méneville, 1843) – Lesser Striped Swallow

Jaskółka białoskrzydła – Hirundo leucosoma Swainson, 1837 – Pied-winged Swallow

Jaskółka moskitowa – Cecropis senegalensis (Linnaeus, 1766) – Mosque Swallow

Jer – Fringilla montifringilla Linnaeus, 1758 – Brambling

 

Kardynałek żółtodzioby – Paroaria capitata (d’Orbigny et Lafresnaye, 1837) – Yellow-billed Cardinal

Kląskawka afrykańska – Saxicola torquatus (Linnaeus, 1766) -African Stonechat

Krępaczek białoszyi – Dyaphorophyia castanea (Fraser, 1843) – Chestnut Wattle-eye

Krępnik białobrewy – Batis erlangeri Neumann, 1907 – Western Black-headed Batis

Krępnik czarnopierśny – Batis molitor (Küster, 1836) – Chinspot Batis

Krępnik czarnowstęgi – Batis soror Reichenow, 1903 – Pale Batis

Kruk (zwyczajny) – Corvus corax Linnaeus, 1758 –  Northern Raven

Kruk srokaty – Corvus albus Statius Muller, 1776 – Pied Crow

Kruk wielkodzioby – Corvus albicollis Latham, 1790 – White-necked Raven

Krzyżodziób modrzewiowy – Loxia leucoptera Gmelin, 1789 – Two-barred Crossbill

Krzyżodziób świerkowy – Loxia curvirostra Linnaeus, 1758 – Red Crossbill

Kurtaczek bengalski – Pitta brachyura (Linnaeus, 1766) – Indian Pitta

 

Liszkojad żółtogardły – Campephaga petiti Oustalet, 1884 – Petit’s Cuckooshrike

 

Łozówka – Acrocephalus palustris (Bechstein, 1798) – Marsh Warbler

Łuskowiec – Pinicola enucleator (Linnaeus, 1758) – Pine Grosbeak

 

Monarszyk hiacyntowy – Hypothymis azurea (Boddaert, 1783) – Black-naped Monarch

Muchodławik błękitny – Elminia longicauda (Swainson, 1838) – Blue Crested-flycatcher

Muchodławik niebieskawy – Elminia albicauda Bocage, 1877 – Blue-and-white Crested-flycatcher

Muchodławka rajska – Terpsiphone paradisi (Linnaeus, 1758) – Indian Paradise-flycatcher

Muchodławka rdzawa – Terpsiphone rufiventer (Swainson, 1837) – Red-bellied Paradise-flycatcher

Muchodławka wspaniała – Terpsiphone viridis (Statius Muller, 1776) – African Paradise-flycatcher

Muchołówka kongijska – Muscicapa comitata (Cassin, 1857) – Dusky-blue Flycatcher

Muchołówka myszata – Muscicapa adusta (Boie, 1828) – African Dusky Flycatcher

Muchołówka nadwodna – Muscicapa cassini Heine, 1860 – Cassin’s Flycatcher

Muchołówka popielata – Muscicapa caerulescens (Hartlaub, 1865) – Ashy Flycatcher

 

Nagórnik (zwyczajny) – Monticola saxatilis (Linnaeus, 1766) – Common Rock Thrush

Negrzyk patagoński – Lessonia rufa (Gmelin, 1789) – Austral Negrito

Nektarnik ozdobny – Cinnyris erythrocercus (Hartlaub, 1857) –  Red-chested Sunbird

Nektarnik opalizujący – Cinnyris tsavoensis van Someren, 1922 – Tsavo Sunbird

Nektarnik szkarłatny – Chalcomitra senegalensis (Linnaeus, 1766) –  Scarlet-chested Sunbird

Nektarzyk niebieskogardły – Anthreptes reichenowi Gunning, 1909 – Plain-backed Sunbird

Nikator żółtobrzuchy – Nicator chloris (Valenciennes, 1826) – Western Nicator

 

Pełzacz leśny – Certhia familiaris Linnaeus, 1758 – Eurasian Treecreeper

Pliszka cytrynowa - Motacilla citreola Pallas, 1776 – Citrine Wagtail

Płochacz halny – Prunella collaris (Scopoli, 1769) – Alpine Accentor

Płochacz syberyjski – Prunella montanella (Pallas, 1776) – Siberian Accentor

Pokrzywnica – Prunella modularis (Linnaeus, 1758) – Dunnock/Hedge Sparrow

Pomurnik – Tichodroma muraria (Linnaeus, 1766) – Wallcreeper

Potrzeszcz – Emberiza calandra Linnaeus, 1758 –  Corn Bunting

Przedrzeźniacz białobrewy – Mimus saturninus (Lichtenstein, M.H.C., 1823) – Chalk-browed Mockingbird

Przedrzeźniacz chilijski – Mimus thenca (Molina, 1782) – Chilean Mockingbird

Purpurek ognisty – Pericrocotus flammeus (Forster, 1781)

Purpurek złotobrzuchy – Pericrocotus cinnamomeus (Linnaeus, 1766) – Small Minivet

Pustynka białoucha – Eremopterix leucotis (Stanley, 1814) – Chestnut-backed Sparrow Lark

Pustynka brunatnogłowa - Eremopterix signatus (Oustalet, 1886) – Chestnut-headed Sparrow Lark

 

Remiz (zwyczajny) – Remiz pendulinus (Linnaeus, 1758) – European Penduline Tit

 

Sawanka kusa – Sylvietta brachyura Lafresnaye, 1839 – Northern Crombec

Sikora lazurowa – Cyanistes cyanus (Pallas, 1770) – Azure Tit

Sikora żółtooka – Melaniparus guineensis (Shelley, 1900) – White-shouldered Black Tit

Siwuszka maskowa – Polioptila dumicola (Vieillot, 1817) – Masked Gnatcatcher

Słowik szary – Luscinia luscinia (Linnaeus, 1758) –  Thrush Nightingale

Smolik - Hymenops perspicillatus (Gmelin,JF, 1789) – Spectacled Tyrant

Sójka (zwyczajna) – Garrulus glandarius (Linnaeus, 1758) – Eurasian Jay

Strzyżyk (zwyczajny) – Troglodytes troglodytes (Linnaeus, 1758) – Eurasian Wren

Strzyżyk nadrzeczny – Cistothorus platensis (Latham, 1790) – Sedge Wren

Strzyżyk śpiewny – Troglodytes aedon Vieillot, 1809 – House Wren

Szkarłatek – Amblyramphus holosericeus (Scopoli, 1786) – Scarlet-headed Blackbird

Świergotek brzegowy – Anthus melindae Shelley, 1900 – Malindi Pipit

Świergotnik – Tmetothylacus tenellus (Cabanis, 1878) – Golden Pipit

Świerszczak (zwyczajny) – Locustella naevia (Boddaert, 1783) – Common Grasshopper Warbler

Świstunka leśna – Rhadina sibilatrix (Bechstein, 1793) – Wood Warbler

Szlarnik senegalski – Zosterops senegalensis Bonaparte, 1850 – African Yellow White-eye

Szponnik złotogardły – Macronyx aurantiigula Reichenow, 1891 – Pangani Longclaw

Szponnik żółtogardły – Macronyx croceus (Vieillot, 1816) -Yellow-throated Longclaw

 

Tęczak – Tachuris rubrigastra (Vieillot, 1817) – Many-colored Rush Tyrant

Trzcinniczek tęposkrzydły – Acrocephalus baeticatus (Vieillot, 1817) – African Reed Warbler

Trzęsiogon ciemnobrzuchy – Cinclodes patagonicus (Gmelin, J.F., 1789) – Dark-bellied Cinclodes

Trzęsiogon prążkoskrzydły – Cinclodes fuscus (Vieillot, 1818) – Bar (Buff) – Winged Cinclodes

Trznadel czubaty – Schoeniclus rusticus (Pallas, 1776) – Rustic Bunting

Trznadel sawannowy – Fringillaria poliopleura (Salvadori, 1888) – Somali Bunting

Trznadel złotobrzuchy – Fringillaria flaviventris Stephens, 1815 – Golden-breasted Bunting

Trznadelek – Schoeniclus pusillus (Pallas, 1776) – Little Bunting

Tymal białołuski – Turdoides plebejus (Cretzschmar, 1828) – Brown Babbler

Tymal czarnogłowy – Turdoides reinwardtii (Swainson, 1831) – Blackcap Babbler

Tymal łuskowany – Turdoides squamulata (Shelley, 1884) – Scaly Babbler

Tymal maskowy – Turdoides sharpei (Reichenow, 1891) – Black-lored Babbler

Tyranek szarogłowy – Serpophaga subcristata (Vieillot, 1817) – White-crested Tyrannulet

 

Wąsatka – Panurus biarmicus (Linnaeus, 1758) – Bearded Reedling

Wdówka białobrzucha – Vidua macroura (Pallas, 1764) – Pin-tailed Whydah

Wdówka płowosterna – Vidua fischeri (Reichenow, 1882) – Straw-tailed Whydah

Wdówka rajska – Vidua paradisaea (Linnaeus, 1758) – Long-tailed Paradise Whydah

Wikłacz brązowopierśny – Ploceus alienus (Sharpe, 1902) – Strange Weaver

Wikłacz ciemnodzioby – Ploceus pelzelni (Hartlaub, 1887) – Slender-billed Weaver

Wikłacz czarnogardły – Ploceus nigricollis (Vieillot, 1808) – Black-necked Weaver

Wikłacz czarny – Ploceus nigerrimus Vieillot, 1819 – Vieillot’s Weaver

Wikłacz dwubarwny – Ploceus bicolor Vieillot, 1819 – Dark-backed Weaver

Wikłacz okularowy - Ploceus ocularis Smith,A, 1828 – Spectacled Weaver

Wikłacz papirusowy – Ploceus castanops Shelley, 1888 – Northern Brown-throated Weaver

Wikłacz sawannowy – Ploceus intermedius Rüppell, 1845 – Lesser Masked Weaver

Wikłacz złotogrzbiety – Ploceus jacksoni Shelley, 1888 – Golden-backed Weaver

Wikłacz złoty – Ploceus aurantius (Vieillot, 1805) – Orange Weaver

Wikłacz zmienny – Ploceus cucullatus (Statius Muller, 1776) – Village Weaver

Wikłacz złotoczelny – Ploceus baglafecht (Daudin, 1802) – Baglafecht Weaver

Wikłacz żałobny – Ploceus weynsi (Dubois, A.J.C., 1900) –  Weyns’s Weaver

Wikłacz żółtogłowy – Ploceus melanogaster Shelley, 1887 – Black-billed Weaver

Wikłacz żółty – Ploceus subaureus Smith, 1839 – African Golden Weaver

Wilga górska – Oriolus percivali Ogilvie-Grant, 1903 – Mountain Oriole

Wilga kapturowa – Oriolus brachyrynchus Swainson, 1837 – Western Black-headed Oriole

Wilga złotogrzbieta – Oriolus xanthornus (Linnaeus, 1758) – Black-hooded Oriole

Wojak białobrewy – Leistes superciliaris (Bonaparte, 1850) – White-browed Blackbird

 

Ziarnołusk złotodzioby – Saltator aurantiirostris Vieillot, 1817 – Golden-billed Saltator

Zielenik dekański – Chloropsis jerdoni (Blyth, 1844) – Jerdon’s Leafbird

Zielenik złotoczelny – Chloropsis aurifrons (Temminck, 1829) –  Golden-fronted Leafbird

Zniczek (zwyczajny) – Regulus ignicapilla (Temminck, 1820) – Eurasian Firecrest

 

Żałobnik czarny – Tachyphonus rufus (Boddaert, 1783) – White-lined Tanager